Accounting 350 | Accounting homework help

Get Custom Essay on Accounting 350 | Accounting homework help

Let Our Team of Pofessional Writers Take Care of Your Paper.


1-27 Planning and control decisions, Internet company. PostNews.com offers its subscribers several services,

 

 

 

 

 

 

such as an annotated TV guide and local-area information on weather, restaurants, and movie theaters. Its main

 

 

 

revenue sources are fees for banner advertisements and fees from subscribers. Recent data are as follows:

 

 

 

 

 

Month/Year     Advertising Revenues      Actual Number of Subscribers   Monthly Fee per    Subscriber

 

 

 

 

 

 

 

June 2011             $ 415,                                        972 29,                                                745                      $15.50

 

 

 

December 2011    867,                                          246 55,                                                  223                       20.50

 

 

 

June 2012             892,                                           134 59,                                                 641                        20.50

 

 

 

December 2012  1,517,                                          950 87                                                  ,674                         20.50

 

 

 

June 2013           2,976,                                          538 147,                                               921                            20.50

 

 

 

The following decisions were made from June through October 2013:

 

 

 

 

a. June 2013: Raised subscription fee to $25.50 per month from July 2013 onward. The budgeted number

 

 

 

 

 

 

of subscribers for this monthly fee is shown in the following table.

 

 

 

 

b. June 2013: Informed existing subscribers that from July onward, monthly fee would be $25.50.

 

c. July 2013: Offered e-mail service to subscribers and upgraded other online services.

 

d. October 2013: Dismissed the vice president of marketing after significant slowdown in subscribers and

 

 

 

 

 

 

subscription revenues, based on July through September 2013 data in the following table.

 

 

 

 

e. October 2013: Reduced subscription fee to $22.50 per month from November 2013 onward.

 

 

 

 

 

 

Results for July–September 2013 are as follows:

 

 

 

 

 

Month/Year       Budgeted Number of Subscribers        Actual Number of Subscribers     Monthly Fee per  Subscriber

 

 

 

 

 

 

 

July 2013             145,000                                                     129,250                                           $25.50

 

 

 

August 2013         155,000                                                   145, 726                                                      25.50

 

 

 

September 2013    165,000                                                      145,643                                                  25.50

 

 

 

 

1. Classify each of the decisions (a–e) as a planning or a control decision.

 

2. Give two examples of other planning decisions and two examples of other control decisions that may

 

 

 

 

 

 

be made at PostNews.com.

 

 

 

 

 

 

1-28 Strategic decisions and management accounting. Consider the following series of independent

 

 

 

 

 

 

situations in which a firm is about to make a strategic decision.

 

 

 

 

 

Decisions

 

 

 

 

 

 

a. Pedro Phones is about to decide whether to launch production and sale of a cell phone with standard

 

 

 

 

 

 

features.

 

 

 

 

b. Flash Computers is trying to decide whether to produce and sell a new home computer software package

 

 

 

 

 

 

that includes the ability to interface with a sewing machine and a vacuum cleaner. There is no such software

 

 

 

currently on the market.

 

 

 

 

c. Celine Cosmetics has been asked to provide a “store brand” lip gloss that will be sold at discount retail stores.

 

d. Nicholus Meats is considering developing a special line of gourmet bologna made with sun-dried

 

 

 

 

 

 

tomatoes, pine nuts, and artichoke hearts.

 

 

 

 

1. For each decision, state whether the company is following a cost leadership or a product differentiation

 

 

 

 

 

 

strategy.

 

 

 

 

2. For each decision, discuss what information the management accountant can provide about the

 

 

 

 

 

 

source of competitive advantage for these firms.

 

 

 

 

 

Required

 

 

 

R

 

 

 

C

 

2-40 Comprehensive problem on unit costs, product costs. Atlanta Office Equipment manufactures and

 

 

 

sells metal shelving. It began operations on January 1, 2014. Costs incurred for 2014 are as follows (V stands

 

 

 

for variable; F stands for fixed):

 

 

 

Direct materials used                                            $149,500 V

 

 

 

Direct manufacturing labor costs                           34,500 V

 

 

 

Plant energy costs                                                  6,000 V

 

 

 

Indirect manufacturing labor costs                           12,000 V

 

 

 

Indirect manufacturing labor costs                           17,000 F

 

 

 

Other indirect manufacturing costs                          7,000 V

 

 

 

Other indirect manufacturing costs                            27,000 F

 

 

 

Marketing, distribution, and customer-service costs  126,000 V

 

 

 

Marketing, distribution, and customer-service costs   47,000 F

 

 

 

Administrative costs                                                     58,000 F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Variable manufacturing costs are variable with respect to units produced. Variable marketing, distribution,

 

 

 

and customer-service costs are variable with respect to units sold.

 

 

 

Inventory data are as follows:

 

 

 

                                                Beginning: January 1, 2014             Ending: December 31, 2014

 

 

 

     Direct materials                                       0 lb                                               2,300 lbs

 

 

 

Work in process                                              0 units                                               0 units

 

 

 

Finished goods                                                  0 units                                             ?units

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Production in 2014 was 115,000 units. Two pounds of direct materials are used to make one unit of finished

 

 

 

product.

 

 

 

Revenues in 2014 were $540,000. The selling price per unit and the purchase price per pound of direct

 

 

 

materials were stable throughout the year. The company’s ending inventory of finished goods is carried at

 

 

 

the average unit manufacturing cost for 2014. Finished-goods inventory at December 31, 2014, was $15,400.

 

 

 

1. Calculate direct materials inventory, total cost, December 31, 2014.

 

 

 

2. Calculate finished-goods inventory, total units, December 31, 2014.

 

 

 

3. Calculate selling price in 2014.

 

 

 

4. Calculate operating income for 2014.

 

omprehensive problem on unit costs, product costs.

 

 

 

Atlanta Office Equipment manufactures and

 

 

 

 

 

 

 

sells metal shelving. It began operations on January 1, 2014. Costs incurred for 2014 are as follows (V stands

 

 

 

for variable; F stands for fixed):

 

 

 

Direct materials used $149,500 V

 

 

 

Direct manufacturing labor costs 34,500 V

 

 

 

Plant energy costs 6,000 V

 

 

 

Indirect manufacturing labor costs 12,000 V

 

 

 

Indirect manufacturing labor costs 17,000 F

 

 

 

Other indirect manufacturing costs 7,000 V

 

 

 

Other indirect manufacturing costs 27,000 F

 

 

 

Marketing, distribution, and customer-service costs 126,000 V

 

 

 

Marketing, distribution, and customer-service costs 47,000 F

 

 

 

Administrative costs 58,000 F

 

 

 

Variable manufacturing costs are variable with respect to units produced. Variable marketing, distribution,

 

 

 

and customer-service costs are variable with respect to units sold.

 

 

 

Inventory data are as follows:

 

 

 

 

 

Beginning: January 1, 2014 Ending: December 31, 2014

 

 

 

 

 

 

 

Direct materials 0 lb 2,300 lbs

 

 

 

Work in process 0 units 0 units

 

 

 

Finished goods 0 units ? units

 

 

 

Production in 2014 was 115,000 units. Two pounds of direct materials are used to make one unit of finished

 

 

 

product.

 

 

 

Revenues in 2014 were $540,000. The selling price per unit and the purchase price per pound of direct

 

 

 

materials were stable throughout the year. The company’s ending inventory of finished goods is carried at

 

 

 

the average unit manufacturing cost for 2014. Finished-goods inventory at December 31, 2014, was $15,400.

 

 

 

 

 

1. Calculate direct materials inventory, total cost, December 31, 2014.

 

 

 

2. Calculate finished-goods inventory, total units, December 31, 2014.

 

 

 

3. Calculate selling price in 2014.

 

 

 

4. Calculate operating income for 2014.

 

equired

 

 

 

Required

 

 

 

Required

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Source link

Calculate the price for this paper
Pages (550 words)
Approximate price: -

Try it now!

Calculate the price for this paper

We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

Best Quality Essays has stood as the world’s leading custom essay writing services providers. Once you enter all the details in the order form under the place order button, the rest is up to us.

Essays

Essay Writing Services

At Best Quality Essays, we prioritize on all aspects that bring about a good grade such as impeccable grammar, proper structure, zero-plagiarism and conformance to guidelines. Our experienced team of writers will help you completed your essays and other assignments.

Admissions

Admission and Business Papers

Be assured that you’ll definitely get accepted to the Master’s level program at any university once you enter all the details in the order form. We won’t leave you here; we will also help you secure a good position in your aspired workplace by creating an outstanding resume or portfolio once you place an order.

Editing

Editing and Proofreading

Our skilled editing and writing team will help you restructure you paper, paraphrase, correct grammar and replace plagiarized sections on your paper just on time. The service is geared toward eliminating any mistakes and rather enhancing better quality.

Coursework

Technical papers

We have writers in almost all fields including the most technical fields. You don’t have to worry about the complexity of your paper. Simply enter as much details as possible in the place order section.